Your Cart

Nasza infolinia: +48 609 101 327

Darmowa dostawa dla zamówień o wartości powyżej 200 PLN

Wszystko co należy wiedzieć o ładowaniu telefonu

Z tego artykułu dowiesz się dlaczego nie należy ładować telefonu do pełna każdej nocy oraz poznasz inne przydatne wskazówki dotyczące ładowania telefonu oraz kabli.

Możesz myśleć, że ładowanie swoich elektronicznych gadżetów jest proste – wystarczy podłączyć je na noc do ładowania i odłączyć rano. Ale w rzeczywistości jest w tym coś więcej. Nasz przewodnik pomoże Ci naładować swój telefon bardziej efektywnie oraz zaoszczędzić czas i pieniądze.

Pierwszą rzeczą, którą należy wiedzieć, jest to, że nie ma czegoś takiego jak „ładowarka Android” lub „ładowarka iPhone”. Istnieją trzy dominujące typy portów ładowania:

  • USB-C
  • Lightning
  • microUSB.

Oto jak one wyglądają, przykłady urządzeń, na których można je znaleźć oraz jak wygląda złącze po stronie urządzenia na odpowiednim kablu ładującym.

 

USB-C – nie tylko dla Androida

Kable USB-C mają symetryczną budowę, więc można je wkładać dowolną stroną do góry – nie ma „złego” sposobu. Kable Lightning również posiadają tę cechę konstrukcyjną.
Porty USB-C są powszechnie stosowane w nowych urządzeniach z Androidem i większość ludzi jest zdania, że kable USB-C są stosowane tylko w tych urządzeniach. Można je znaleźć nie tylko na większości urządzeń z Androidem wydanych w ciągu ostatnich dwóch-trzech lat, ale także na wszystkich iPadach Pro wyprodukowanych od 2018 roku, najnwoszych MacBookach, konsolach Nintendo Switch, wielu nowych laptopach, najnowszych słuchawkach bezprzewodowych i power bankach.

Lightning – iPhone, iPad, AirPods

Porty Lightning znajdują się we wszystkich iPhone’ach od czasu wydania iPhone’a 5 w 2012 roku. Znajdują się one także na obudowach ładowarek do słuchawek AirPods, niektórych bezprzewodowych klawiaturach i myszach do komputerów Mac oraz niektórych słuchawkach Beats.
Kable Lightning można łatwo rozpoznać po miniaturowych metalowych płytkach widocznych po obu stronach złącza.

microUSB

MicroUSB jest powoli wycofywane na rzecz USB-C. Porty microUSB można znaleźć w starszych telefonach i tabletach z systemem Android, a także w wielu innych urządzeniach, takich jak czytniki ebooków Amazon Kindle, power banki, słuchawki bezprzewodowe i starsze, obecnie rzadko spotykane typy smartfonów, takie jak Windows Mobile i urządzenia Blackberry.
Kable MicroUSB są łatwo rozpoznawalne, ponieważ ich złącza mają asymetryczny pięcioboczny kształt, więc muszą być wkładane prawą stroną do góry. Kontrastuje to z kablami Lightning i USB-C, które można wkładać dowolną stroną.

Ładowanie

Jeśli zgubisz kabel do telefonu lub zostawiłeś go w miejscu pracy, możesz naładować go pożyczając kompatybilny kabel z innego urządzenia, dopóki nie będziesz mógł kupić zamiennika.

Jeśli po prostu kostkę ładowarki, a nie kabel możesz też prawdopodobnie użyć innej, którą już posiadasz. Wszystkie wtyczki do ładowania smartfonów wykorzystują albo porty USB-A, albo USB-C. USB-A jest nie tylko najbardziej rozpowszechnionym portem spotykanym na wtyczkach do ładowania, ale jest to typ złącza USB powszechnie spotykany w komputerach, a więc powszechnie znany po prostu jako USB.

W rezultacie większość kabli ładujących ma złącze USB-A na końcu ładowarki i złącze microUSB, Lightning lub USB-C na końcu urządzenia. Naturalne jest więc, że kupując zamienniki lub dodatkowe urządzenia, wybieramy wtyczkę do ładowania z portem USB-A, ponieważ naładuje ona prawie wszystko.

Ale jeśli Twój telefon, tablet lub komputer korzysta ze złącza Lightning lub USB-C to jest bardzo dobry powód, aby wybrać ładowarkę, która ma port USB-C zamiast niego – ponieważ zapewnia ona szybsze ładowanie.

Szybkie ładowanie

Szybkie ładowanie zazwyczaj skraca o połowę czas potrzebny do pełnego naładowania rozładowanej baterii. Ale zarówno Twój telefon, jak i wtyczka do ładowania muszą obsługiwać tę funkcję.

Standard przemysłowy szybkiego ładowania nazywa się USB Power Delivery (USB-PD). W przypadku telefonów z systemem Android, które go obsługują, wszystko, czego potrzebujesz, to kabel ładujący ze złączami USB-C na obu końcach, a także wtyczka ładująca z portem USB-C.

Szukaj kabli i ładowarek z certyfikatem USB-PD, takich jak modele firmy Belkin dostępne w sklepach detalicznych Vodafone w Wielkiej Brytanii.

Niektórzy producenci telefonów z systemem Android sprzedają własne alternatywy dla USB-PD pod różnymi nazwami marek, takimi jak QuickCharge, SuperCharge, Pump Express i VOOC.

Te mogą rzekomo zapewnić jeszcze szybsze czasy ładowania, ale wymagane wtyczki ładowania nie są zgodne ze sobą, więc trzeba użyć jednego specyficznego dla telefonu. Wszystkie one działają z USB-PD chociaż, więc zawsze można spaść na tym.

Wbrew powszechnemu przekonaniu, iPhone’y mogą również uzyskać korzyści z szybkiego ładowania. Chociaż tylko iPhone 11 Pro i 11 Pro Max pochodzą z niezbędnym Lightning-to-USB-C kabel i ładowarka USB-C w pudełku, można kupić je oddzielnie i używać ich z dowolnym iPhone’em powrotem do iPhone 8.

Nie musisz przegapić, jeśli jesteś właścicielem starszego iPhone’a.

Modele tak stare jak iPhone 6 mogą ładować się szybciej, jeśli podłączysz je do ładowarki iPada. Ładowarki z portami USB-A dołączone do pudełka z większością iPhone’ów mogą dostarczyć tylko 5W (watów) mocy, ale ładowarki dołączone do pudełka z iPadami mogą dostarczyć 10W lub 12W mocy (w zależności od modelu iPada).

Zatem ładowanie iPhone’a za pomocą ładowarki do iPada znacznie skraca czas ładowania – w przypadku niektórych iPhone’ów niemal do poziomu USB-PD, jak wynika z niezależnych testów przeprowadzonych przez Macworld US.

To dobrodziejstwo, niezależnie od tego, czy masz już ładowarkę do iPada, czy chcesz ją kupić i zaoszczędzić na kosztach kabla Lightning-to-USB-C.

Ładowanie bezprzewodowe

Ładowanie bezprzewodowe polega na umieszczeniu telefonu na podkładce ładującej, która jest podłączona do sieci elektrycznej za pomocą kabla. Nie jest to więc prawdziwie bezprzewodowe, a czasy ładowania są znacznie wolniejsze niż w przypadku normalnego ładowania kablowego.

Ale ładowanie bezprzewodowe może być nadal przydatne do minimalizacji plątaniny kabli w domowej przestrzeni roboczej. Plus, opierając telefon na górze podkładki ładującej jest łatwiejsze niż podłączenie kabla do portu, jeśli jesteś niedowidzący lub masz problemy ze zręcznością z powodu wieku, choroby lub przewlekłego stanu.

Na szczęście istnieje tylko jeden dominujący standard technologii ładowania bezprzewodowego – Qi. Wiele nowoczesnych telefonów z systemem Android, a także wszystkie iPhone’y od modelu iPhone 8, obsługuje ładowanie bezprzewodowe Qi.

Niektóre smartwatche z systemem WearOS firmy Google mogą być ładowane za pomocą Qi, ale Fitbit fitness trackery i Apple Watch używać własnych urządzeń specyficznych bezprzewodowych ładowarek zamiast.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Odbierz w paczkomacie

Odbierz swoje zamówienie w paczkomacie

14 dni na zwrot

Masz 14 dni na zwrot swojego zamówienia.

Oryginalne produkty

W naszej ofercie nzjadziesz tylko oryginalne akcesoria do telefonów.

Polska firma

Jesteśmy polską firmą i nasze produkty wysyłamy z lokalnego magazynu.